Po středeční lize  měli naši šachisté  pouze jeden jediný den na odpočinek, jelikož již v pátek 22.11. 2019 je čekal Okresní přebor škol v Prostějově. Konkurence v našich řadách je tak velká, že bychom zejména z mladších žáků sestavili více družstev, nakonec jsme dali na doporučení pořadatele a přihlásili jen 1 tým  do kategorie A (1. - 5. tř.) a 1 tým do kategorie B (6. - 9. tř.). Áčko vedl do boje na 1. šachovnici Břetislav Štěpánek, dále pak hráli další ostřílení borci Matyáš Buchta, Vojtěch Hrbata a Jan Giňa. Kapitánem starších byl Jiří Mikulka, na 2. šachovnici  hrál David Giňa, na 3. Tomáš Kubját a na 4. šachovnici mezi staršími naprosto skvěle  David Ustrnul (3.tř.), o jehož účasti se rozhodlo až večer před turnajem!!!   A jak to dopadlo? Mladší přivezli druhé místo (z 8 účastníků), starší pak 3. místo (z 5 účastníků). Jelikož jsme měli v plánu nevracet se domů bez diplomů, nezaskočily nás ani technické problémy s tiskárnou a jako jediní jsme si počkali na ručně psané, byť poněkud šedivější diplomy. Nechť jsou pěknou památkou na letošní okresní přebor,  ze kterého jsme postoupili na přebor krajský. Děkujeme za zázemí poskytnuté v prostorách SK Prostějov ve Sportovní ulici, kde jsme navázali i nová šachová přátelství - např. se šachisty ze ZŠ Klenovice z našeho mikroregionu. 

 

dipl1   dipl2

Text i foto: Pavel Řezníček      

Ve středu 20. 11. 2019 pokračovala v Prostějově na ZŠ Jana Železného  oblíbená žákovská  liga 2. turnajem, který se do historie zapsal rekordní účastí 29 šachistů! O to více nás těší umístění našich účastníků: 4. Matyáš Buchta, 8. Břetislav Štěpánek, 9. Jan Giňa, 10. David Ustrnul, 11. Vojtěch Hrbata, 12. Barbora Stužková, 13. Ema Looseley, 15. Jan Chyška, 16. Josef Herynek. Pro Pepíka to byla premiéra jako řemen, navíc se na turnaj musel dopravit po vlastní ose. Bára skončila mezi děvčaty druhá a Ema třetí. Vypadá to, že ve své kategorii budou naše děvčata bojovat o medaile. Potěšila nás i slova pořadatelů, kteří označili Vrbátky jako jedno ze tří tradičních center, které se PŽL pravidelně zúčastňují. Již se těšíme na třetí turnaj, který proběhne v lednu 2020.
 
sach1  sach2
 
 
Text: Pavel Řezníček, Foto: Zbyněk Kracík

 

Tečka za zdařilým turnajem Šachový triangl byla napsána v pátek 15.11. 2019 na zasedání Školské rady, kdy pan starosta Ing. Pavel Novotný slavnostně předal Vojtovi Hrbatovi štítek s vyrytými jmény vítězů 1. ročníku - Vojtěch a Miroslav Hrbatovi. Štítek tak doputoval na originální putovní trofej, která neméně originálně radí:  

Chcete-li mít na štítku svoji rodinu, hrejte šachy denně - aspoň hodinu!

 

 

 

 

 

 

Blahopřejeme družstvu žáků 4. a 5. ročníku, kteří reprezentovali naši školu v ZŠ Klenovice na Poháru starostů ve vybíjené a obsadili krásné 3. místo.

 

 

 

 

 

Jako každý rok, tak i letos přišli děti mateřské školy z Duban, žáci školní družiny a pěvecký sbor základní školy, aby našim seniorům zpříjemnili jejich setkání a svým vystoupením jim udělali radost. Věříme, že se nám to povedlo ...... 

Krátké video z vystoupení

 

      

 

 

 

Nechvalně známí filmoví žáci Rousek, Bujnoch a Adámek uvažovali o přestupu na ZŠ Vrbátky, jelikož se doslechli, že tam škola končí o půl deváté… Když však zjistili, že ve čtvrtek 24.10. 2019 se opravdu končilo o půl deváté – ale večer, přestupové choutky je rychle přešly!!! Nejenom, že by se jim ve škole nechtělo být tak dlouho, ale hlavně neumí hrát šachy jako stovka místních žáků. Ti nejlepší se v uvedený čtvrtek sešli se svými rodinami na dlouho očekávaném 1. ročníku rodinného turnaje Šachový triangl, který byl pořádán místní školou za spolupráce Klubu přátel školy a OÚ Vrbátky.

Proč šachový a proč triangl? Všechno to začalo přímo pohádkově. Byl jednou jeden starý opuštěný hudební triangl a stejně starý oprýskaný šachový koník. Oba byli přesvědčeni, že už je nikdo nepotřebuje a nic pěkného je v životě nečeká. Naštěstí je našli ve skříni tři dobří lidé, kteří pravili: „Přestaňte naříkat, dejte se dohromady a vydejte se do světa štěstí naproti.“ A tak se i stalo. Triangl s koníkem doputovali do Duban, kde na ně ve školní budově (patřící ZŠ Vrbátky) čekalo třináct rodinných týmů, které o Šachový triangl svedly lítý boj. Každý tým tvořila dvojice složená z žáka školy a jeho rodiče či prarodiče. Připraveni byli kluci, holky, tátové, dědečkové a taky jedna maminka a v kotli plno fanoušků. Turnaj byl slavnostně zahájen zapálením šachového ohníčku a místní šachovou hymnou. Nechyběly parádní šachové bitvy, slzy radosti i smutku, soustředění, únava i euforie. O postupu mnohdy rozhodovala zdejší šachová specialita – čtyřhra, kdy se při tazích bez nápovědy střídali oba spoluhráči, aby tak prokázali myšlenkové táhnutí za jeden provaz, což někdy unaví. K osvěžení pak byly připraveny kanapky, šachohubky a šachola…

Náročným hracím pavoukem nakonec nejlépe prošel tým složený ze čtvrťáka Vojty Hrbaty a jeho dědečka s pohádkovým jménem Miroslav. Na jeden rok tak oba dostali do péče putovní Šachový triangl, do trvalého vlastnictví pak cenu od Obecního úřadu a tak jako ostatní týmy i dárkový balíček, který každá rodina přinesla jako startovné. Spokojena tak mohla být všechna tři tria – DĚTI, RODIČE a PRARODIČE… ŠKOLA, KLUB PŘÁTEL ŠKOLY a OBEC… VRBÁTKY, DUBANY a ŠTĚTOVICE … a jednou možná bude i trio Rousek, Bujnoch a Adámek - pokud se ovšem hoši zapíšou do jednoho z našich pěti šachový kroužků! O tom, že by to stálo za pokus, svědčí slova pana Zbyňka Kracíka – znalce mládežnického šachu na Prostějovsku – na stránkách Olomouckého šachového svazu: „Ve Vrbátkách se pracuje se šachovou mládeží velmi dobře a na výsledcích je to znát.“ Za tato slova děkujeme a těšíme se na další šachová setkání.

 

                     

 

 

 
Celkové pořadí:
 
1. Vojtěch Hrbata + Miroslav Hrbata (děda)
2. Jan Chyška (3.tř.) + Eva Chyšková (maminka)
3. David Ustrnul (3.tř.) + Jaroslav Drap (děda)
4. Matyáš Buchta (3.tř.) + František Buchta (otec)
5.Tomáš Kubját (6.tř.) + Vladimír Smička (děda)
6.Josef Herynek (3.tř.) + Alois Talla (děda)
7.Adéla Čáslavová (3.tř.) + Roman Čáslava (otec)
8. Břetislav Štěpánek (3.tř.) + Břetislav Štěpánek (děda)
9.Emma Indráková (3.tř.) + Alois Chytil (děda)
10. Ema Looseley (3.tř.) + Mike Looseley (otec)
11.Tobiáš Novotný (2.tř.) + Pavel Novotný (otec)
12.Adéla Nedbalová (3.tř.) + Petr Nedbal (otec)
13. Nikol Zacharová (3.tř.) + Petr Zachar (otec)
 
Nahlédněte do naší FOTOGALERIE.

 

Za pořadatele Pavel Řezníček

 Ve středu 23. října 2019 odstartoval v Prostějově 9. ročník Prostějovské žákovské ligy. Břetislav Štěpánek na sebe upozornil v této dlouhodobé soutěži již na konci minulého ročníku, kdy pravidelně získával 4 body z pěti možných, aby na tyto výkony navázal i ve středu, když dosáhl zatím svého nejlepšího umístění – po výhře nad favoritem Markem Moudrým skončil na celkovém 2. místě!!! Ale ani ostatní se neztratili! Zde jsou slova z článku organizátora akce pana Zbyňka Kracíka:

„Ve Vrbátkách se pracuje se šachovou mládeží velmi dobře a na výsledcích je to znát. Nováčci z této školy velmi dobře zaplnili místo po odchozích favoritech z minulých ročníků (Jiří Mikulka, Stanislav Novák…). Vždyť v první desítce se v 1. turnaji umístilo hned 5 hráčů ze ZŠ Vrbátky, z toho dokonce 2 děvčata (Ema Looseley skončila 1. mezi děvčaty a Bára Stužková skončila 3. mezi děvčaty.).“

V celkovém pořadí pak obsadily naděje naší „Šachové farmy“ dále uvedené příčky z 22 možných: 2. Břetislav Štěpánek (3.tř.), 4. Jan Giňa (3.tř.), 5. Ema Looseley (3.tř.), 9. Barbora Stužková (3.tř.), 10. Vojtěch Hrbata (4.tř.), 13. David Ustrnul (3.tř.) a 19. Jan Chyška (3.tř.). Nutno dodat, že turnaj je určen pro žáky 1. – 9. ročníku či odpovídajících tříd víceletých gymnázií z Prostějova a blízkého okolí. Blahopřejeme!

 

 

           

Text: Pavel Řezníček, foto Zbyněk Kracík

 

 

Ve čtvrtek 17. 10. 2019 se naše děvčata druhého stupně zúčastnila turnaje „O pohár starostů v přehazované“ v Klenovicích na Hané. Turnaje se při jeho druhém ročníku zúčastnilo všech pět základních škol, které jsou zapojeny do aktivit „Poháru starostů“ a mají druhý stupeň. Úroveň družstev se proti prvnímu ročníku výrazně zvýšila a většina soubojů probíhala velmi vyrovnaně. Za naší školu se zúčastnila dvě družstva. Lépe se dařilo děvčatům z 8. a 9. třídy, která ve složení K. Hálová, S. Mádrová, A. Mádrová, N. Oharková, E. Mlčochová, N. Tajovská, T. Petříková, B. Navrátilová, N. Mádrová a E. Hrbatová podlehla ve velmi bojovném finálovém zápase družstvu Klenovic a získala tak pohár za druhé místo. Přesto, že se mladším žačkám 6. a 7. ročníku nedařilo tak, jako jejich starším kamarádkám, bojovala ze všech sil a škole rozhodně neudělala ostudu. Všem účastnicím, gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

 

Poslední zářijový týden se děti ve školní družině při odpoledním pobytu na hřišti bavily plněním různých zábavných úkolů a disciplín a lámáním rekordů. A jak sám název akce napovídá, nejednalo se o nic složitého, ale naopak legračního. Například střelba vodní pistolkou na cíl, stavění komínu z kelímků, jízda na koloběžce a podobně. Všechny výkony byly vyhodnoceny, na vítěze čekaly diplomy a na všechny malá sladkost. Více ve FOTOGALERII.

 

IMG 1905   IMG 1910

 

Simona Fajstlová

 

 

 

V pátek dne 20. září 2019 se žáci osmé a deváté třídy zúčastnili environmentálního programu Střediska ekologické výchovy IRIS Prostějov. Pod vedením zkušených lektorek byli žáci seznámeni přímo v terénu s přírodní památkou Velký Kosíř. V úvodu se dozvěděli o těžbě vápence ve Státním lomu u Čelechovic. Mimo jiné i to, že i když je hledání trilobitů v lomě zakázáno, děje se tak stále. Na zastávce „Na Posranci“ byl žákům vysvětlen název lokality a co vše obnáší obnova starého, zarostlého ovocného sadu. Středisko se o sad stará, jako o lokalitu nezbytnou pro vývoj larev motýlů a brouků. Na cestě k vrcholu Velkého Kosíře žáci se zájmem plnili úkoly připravené lektorkami. I když jsme na vrcholu Kosíře nevystoupali na rozhlednu, protože ji firma připravovala na sobotní slaňování, přesto jsme byli rádi, že jsme doputovali k cíli. Ranní chlad vystřídalo sluníčko a na zpáteční cestě do Čech pod Kosířem nás les překvapil velkým množstvím hub. Žákům patří pochvala za aktivní zapojení se do aktivit a sběru hub. Na obdobnou akci se těší K. Kubešová, L. Fusek.

Nahlédněte do naší FOTOGALERIE.

 

  

IMG 20190920 082316  IMG 20190920 110536

 

 

V pátek 6. září 2019 jsme v dubanské sokolovně navštívili zajímavý program pana  Zezuly. Tento bývalý učitel fyziky nám již v minulosti pomocí velkých a vlastnoručně vyrobených modelů názorně představil z čeho je složené a jak funguje lidské tělo. Letos si připravil neméně zajímavý pořad na téma Zákony. Poutavou formou se nám pokusil přiblížit nejenom některé zákonitosti v přírodě, ale i v lidském životě. Takové zopakování školních pravidel na začátku školního roku jistě všem přišlo vhod...Děkujeme za zábavné a poučné zpestření výuky a těšíme se, kdy k nám pan Zezula opět zavítá...

Pár fotografií z programu ZDE.

 

 

 

Text: Mgr. Pavel Řezníček, foto: Ing. Pavla Dřímalová

 

Pečujeme o vzdělávání

schranka duvery

Copyright Z� Vrb�tky � 2018. All Rights Reserved.

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Chcete-li se dozvědět více o použitých souborech cookie a jak je smazat, podívejte se na naše privacy policy.

  Souhlasím s cookies z tohoto webu.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk