Navzdory všem protiepidemickým opatřením byla na Zelený čtvrtek 1.dubna 2021 v naší šachové herně  hlava na hlavě. 27 hráčů a hráček bez roušek a rozestupů!!! Jak je to možné? divil by se určitě major Borovička z kultovního filnu Tankový prapor. Všechno však probíhalo podle předpisů. Souboje totiž byly vedeny dálkově  na digitálním bitevním poli. A i když šlo zejména o přátelská setkání šachových příznivců, o ostré bitvy nebyla nouze. Odehrávaly se jak mezi žáky naší školy, tak mezi jejich rodiči, prarodiči a dokonce i mezi bratranci... Myšlenka uspořádat podobný turnaj  vznikla v jednom rodinném štábu, proviant zajistil Klub přátel školy, celkovou logistiku pak naše školní Šachová farma.  A i když jsme za 90 minut  znali jména vítězů (Břetislav Štěpánek - jednotlivci, rodina Buchtova - nejaktivnější šachová rodina), absolutním vítězstvím se stalo odbourání bariér všeho druhu:  věkových, rodinných, genderových, výkonnostních a kdovíjakých ještě... Přidanou hodnotou pak bylo, že něktrým  nestačilo ani těch 127 partií a 7714 tahů, jelikož si doma zahráli třeba žolíka, přičemž si sdělovali turnajové zážitky a to, co jim tento "obyčejný" turnaj dal ( jak jsme se později dověděli z kuloárů)...  Podrobnější výledky i fotografie přineseme na tomto místě po návratu do školy...Nic z výše uvedeného není aprílovým žertíkem. Těšíme se na další klání! 

Napsal: Mgr. Pavel Řezníček

 

 

Jak vidno z předchozích příspěvků na školním webu,  žáci naší školy jsou pilní v chůzi. Ale zjevně jim to nestačí, neboť po návratu z výšlapů přírodou usedají k šachovnicím a docela jim to šlape i na nich! V dlouhodobé celostátní soutěži šachových dovedností garantované Šachovým svazem ČR pod hlavičkou projektu Šachy do škol jsme se k dnešnímu dni ocitli na průběžném 1. místě!!! O tento velký dílčí úspěch se zatím zasloužili  B. Štěpánek, M. Buchta, V. Chyška, J. Chyška, J. Herynek, B. Stužková, A. Stužková, E. Loosely, O. Kubalík a T. Zemanová. Věřím, že ruku k dílu přidají brzy i ostatní. Všem jmenovaným děkujeme  za vzornou reprezentaci školy. Budeme držet palce, aby jim elán vydržel až do cíle.

  Šachy do škol průběžný výsledek brezen copy copy

 

 Mgr. Pavel Řezníček

 

 

Aktuální žebříček po přeboru školy. Zohledněny jsou jeho konečné výsledky, aktivita na Learning CHESS (výukový portál) a zapojení do kroužků. Dalších 12 účastníků kroužku zatím v žebříčku nefiguruje. Zařazeni budou až po osvojení pravidel a zapojení do soutěžních utkání. 

 

   
           
  Příjmení jméno třída aktivita  
           
1. ŠTĚPÁNEK Břetislav 4. reprezentace  + kroužek  
2.  HRBATA Vojtěch 5. reprezentace  + kroužek  
3. BUCHTA Matyáš 4. reprezentace  + kroužek  
4. GIŇA David 9. reprezentace   
5. GIŇA Jan 4. reprezentace + kroužek  
6. NOVOSAD Josef 9. STANDA CUP  
7. STUŽKOVÁ Barbora 4. STANDA CUP + kroužek  
8. HERYNEK Josef 4. STANDA CUP + kroužek  
9. USTRNUL David 4. reprezentace + kroužek  
10. CHYŠKA Jan 4. STANDA CUP + kroužek  
11. NAVRÁTIL Jakub 6. STANDA CUP + kroužek  
12. ROMANOVSKÝ Dominik 6. STANDA CUP + kroužek  
13. LANT Jiří 3. STANDA CUP + kroužek  
14. CHYŠKA Vojtěch 2. STANDA CUP + kroužek  
15. VEVERKOVÁ Nicol 5. STANDA CUP + kroužek  
16. ČÁSLAVOVÁ Adéla 4. STANDA CUP + kroužek  
17. NOVOTNÝ Tobiáš 3. STANDA CUP + kroužek  
18. KUBJÁT Tomáš 7. reprezentace  
19. TAJOVSKÁ Nikola 9. LEARNING CHESS   
20 KUBALÍK Ondřej 5. LEARNING CHESS + kroužek  
21. LOOSELEY Ema 4. LEARNING CHESS + kroužek  
22. HRUŠKA Patrik 5. LEARNING CHESS + kroužek  
23. MIKULKOVÁ Tereza 5. LEARNING CHESS + kroužek  
24. INDRÁKOVÁ Emma 4. LEARNING CHESS + kroužek  
25. ZEMANOVÁ Tereza 4. LEARNING CHESS + kroužek  
26. NEDBALOVÁ Adéla 4. LEARNING CHESS + kroužek  
27. DANIŠ Matěj 4. LEARNING CHESS + kroužek  
28. ZACHAROVÁ Nikola 4. LEARNING CHESS + kroužek  
29. KUCHAŘOVÁ Helena 4. LEARNING CHESS + kroužek  
30. BUCHTA Mikuláš 2. LEARNING CHESS   
31. MATULOVÁ Vanesa 4. LEARNING CHESS  
32. HALENKA Lukáš 5. LEARNING CHESS + kroužek  
33. KŘÍŽEK Štěpán 4. LEARNING CHESS  
34. BLUMOVÁ Gabriela 4. LEARNING CHESS  

 

Pokud lze hovořit o první vlně coronaviru, která znemožnila uspořádání 3. ročníku šachového přeboru školy známého jako STANDA CUP v červnovém termínu, pak druhá vlna by znamenala  jeho úplné zrušení. Ve čtvrtek 1. října 2020 však zasedlo 18 orouškovaných šachistů a šachistek za připravenými šachovnicemi v učebně 4. třídy, která se proměnila v turnajovou hernu. Někteří měli svoji účast dlouhodobě zajištěnu, někteří se probojovali díky úspěchu v elektronicky hraném PANDA CUPu. Mezi kvalifikovanými stanul i Jirka Mikulka - vítěz prvního ročníku a nyní již student Obchodní akademie v Prostějově, takže favorit turnaje a obhájce trofeje Břeťa Štěpánek neměl nic předem jasné. Ani za přísných hygienických podmínek nebyla nouze o líté boje. Až do posledního utkání základní části nebylo zřejmé, kdo se kromě Jirky, který ani jednou nezaváhal, ocitne ve finále. Břeťa Štěpánek, který drobně klopýtnul, Vojta Hrbata nebo Maty Buchta? Nakonec rozhodla rozvaha a zkušenosti, a tak se nakonec hrálo očekávané finále Jiří Mikulka - Břetislav Štěpánek. V něm zvítězil Břeťa, který dvakrát zdolal Jirku a obhájil tak loňský titul. Jsme rádi, že se turnaj nejenom odehrál, ale odehrál i v duchu odkazu prvního velkého hráče Šachové farmy, po kterém je turnaj pojmenován - Standy Nováka - tedy fair play, s úctou k soupeři a s úsměvem na tváři, byť tentokrát zahalené rouškou... Poděkování patří vedení školy, které je šachovému dění dlouhodobě nakloněno, Klubu přátel školy, které zajišťuje materiální vybavení a odměny, paní Romanovské z DD SPORT, která pro vítěze ušila minidresík a samozřejmě  všem hráčům a divákům, kteří napomohli důstojnému průběhu celého turnaje...Ke slavnostnímu předání populárního poháru se štítkem nového mistra a krásných diplomů dojde po návratu dětí do školních lavic. 

 

 

Celkové pořadí: 

 

 1. Štěpánek Břetislav (4.tř.) - přeborník školy

 2. Mikulka Jiří (bývalá 9.tř.)

 3. Hrbata Vojtěch (5.tř.)

 4. Buchta Matyáš (4.tř.)

 5. Giňa David (9.tř.)

 6. Giňa Jan (4.tř.)

 7. Novosad Josef (9.tř.)

 8. Stužková Barbora (4. tř.) - přebornice školy

 9. Herynek Josef (4.tř.)

10.Ustrnul David (4.tř.)

11.Chyška Jan (4.tř.) 

12.Navrátil Jakub (6.tř.)

13.Romanovský Dominik (6.tř.)

14.Lant Jiří (3.tř.)

15.Chyška Jan (2.tř.) - přeborník divize Dubany

16.Veverková Nicol (5.tř.)   

17.Čáslavová Adéla (4.tř.)

18.Novotný Tobiáš (3.tř.)

 

standa cup 19 20 na web optimized copy

 

Text: Pavel Řezníček (rozhodčí a pořadatel), foto: Pavla Dřímalová

 
V sobotu 29.2. 2020 se v Hrabišíně konal další turnaj ze série Grand Prix. "V kategorii A perfektně hrál Břeťa Štěpánek. Na svém teprve druhém turnaji GP obsadil 2 . místo, když uhrál 6 bodu a prohrál pouze s vítězem. Soupeře porážel výbornou hrou bez hrubých chyb a moc nechybělo k celkovému vítězství! " To jsou slova pana Martina Adamčíka z šachového oddílu SK Prostějov, kde nyní  Břeťa trénuje. Věříme, že obdobné úspěchy přijdou dříve než dalšího 29. února. 
 
 
                                           
                                                       B.ŠtěpánekHrabišín optimized copy copy copy           Text: Pavel Řezníček
                                                                                                                                                             Foto: rodinný archiv B.Štěpánka  
 

 

1.ŠTĚPÁNEK Břetislav

2.MIKULKA Jiří

3.BUCHTA Matyáš

4.HRBATA Vojtěch

5.GIŇA David

6.KUBJÁT Tomáš

7.GIŇA Jan

8.USTRNUL David

9.STUŽKOVÁ Barbora

10.LOOSELEY Ema

11.CHYŠKA Jan

12.HERYNEK Josef

13.BERKA Jiřina

14.KUBALÍK Ondřej

15.NAVRÁTIL Jakub

16.VEVERKOVÁ Nicol

17.HRUŠKA Patrik

18.MIKULKOVÁ Tereza

19.HALENKA Lukáš

20.ROMANOVSKÝ Dominik

21.ČÁSLAVOVÁ Adéla

22.INDRÁKOVÁ Emma

23.ZEMANOVÁ Tereza

24.NEDBALOVÁ Adéla

25.LANT Jiří

26.NOVOTNÝ Tobiáš

27.RUSKÝ Sebastian

28.DANIŠ Matěj

29.ZACHAROVÁ Nikola

30.MATULOVÁ Vanesa

31.KUCHAŘOVÁ Helena

32.BLUMOVÁ Gabriela

33.CHYŠKA Vojtěch

 

Podmínkou zařazení do žebříčku je aktivní účast v kroužku, reprezentace školy, aktivní práce v programu Chess learning.

Další žebříček vyjde 31.3. 2020.

Ten, kdo bude k 30.4. na 1. – 8. místě, má automaticky zajištěnu účast ve STANDA CUPu.  Dalších 8 účastníků STANDA CUPu vzejde z kvalifikačního turnaje, do něhož se může přihlásit kterýkoli žák naší školy (i neuvedený v žebříčku), který zná dobře pravidla a hru s hodinami.   

 

Mgr. Pavel Řezníček

 
Ve středu 19. února 2020 pokračovala 4. kolem žákovská liga. Naše výprava čítala 13 hráčů z celkem 28! Není divu, že hlavní organizátor soutěže pan Zbyněk Kracík zvolil pro zprávu o turnaji výstižný nadpis Invaze z Vrbátek
Turnaje se zúčastnilo i 5 našich děvčat z celkového počtu 8.  Pan Kracík dodává: " Takový počet děvčat na našem turnaji - to už si nepamatuji hodně dlouho. A že se u Vrbátek nejedná jen o kvantitu, ale i o kvalitu pak svědčí i celkové výsledky!" Největším překvapením však bylo 7. místo Pepy Herynka, který se po výhře nad Břeťou Štěpánkem chvíli ohříval na prvních příčkách. Další umístění: 5. B.Štěpánek,10. J. Giňa, 11. J. Chyška, 12. V. Hrbata, 13. D. Ustrnul, 15. M. Buchta, 18. J. Berka (premiéra), 19.B. Stužková, 22. T. Zemanová (premiéra),  23. E. Looseley, 24. E. Indráková (premiéra),  27. T. Novotný (premiéra). Děkujeme KPŠ za  úhradu startovného a rodičům Vojty, Báry a Matyho za dopravu na turnaj. 
 
                         
 
Text i foto: Pavel Řezníček
 
Ve středu 15. ledna 2020 pokračovala  žákovská liga 3. kolem za účasti rekordních 30 šachistů! Ani tentokrát naši nezklamali:  3. místo Břeťa Štěpánek, 9.  M. Buchta, 10. D. Ustrnul , 11.  B. Stužková, 13. J. Giňa, 15. V. Hrbata,  18. E. Looseley, 19. J. Herynek , 21. J. Chyška. Potěšitelné je, že na celkové průběžné 2. místo se prodral Břeťa Štěpánek  a že na stejné pozici je mezi děvčaty Bára Stužková.
Blahopřejeme a těšíme se na 4. kolo, které proběhne 19.2. 2020.  Fotografie z akce zde.
 
 
 
 
Text: Pavel Řezníček, foto: Zbyněk Kracík

 

Ve čtvrtek 9. ledna 2020  se družstvo mladších i starších žáků vypravilo do Olomouce na Krajský přebor škol v šachu.  I tentokrát nám na nádraží ve Vrbátkách požehnala naše šachová legenda Standa Novák jedoucí  na svoji střední školu. Zdá se, že to funguje. Moc nechybělo k našemu největšímu šachovému  úspěchu. Mladší žáci  byli totiž ještě v průběhu posledního kola na celkovém druhém místě, které by znamenalo postup do celostátního finále. I přes velkou bojovnost do poslední vteřiny nám k tomu chybělo 1,5 bodu, což nakonec znamenalo celkové 5. místo z 12 (minulý rok 8. místo)!!!  Starší žáci byli neméně úspěšní, jelikož skončili  na 8. místě ze 17 (minule poslední). Úspěch je to o to větší, že před námi kromě ZŠ Horka nad Moravou a ZŠ Jeseník skončila družstva z víceletých gymnázií a že členem  týmu byl i třeťák David Ustrnul (3,5 bodu ze 7!)!!!

Cestou nazpět nás Standa pochválil a vyslovil přání, abychom příští rok skončili na bedně. Děkujeme  Standovi za důvěru i oběma týmům za vzornou reprezentaci školy (mladší žáci: Břeťa Štěpánek, Maty Buchta, Vojta Hrbata, Honza Giňa, starší žáci: Jirka Mikulka, David Giňa, Tom Kubját a David Ustrnul).  Blahopřejeme!
 
 
 
 
 
Text: Pavel Řezníček, foto: David Giňa 

Mateřská škola

Pečujeme o vzdělávání

schranka duvery

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Chcete-li se dozvědět více o použitých souborech cookie a jak je smazat, podívejte se na naše privacy policy.

  Souhlasím s cookies z tohoto webu.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk